srodowiskowa   Witamy na Wydziale Biologii Åšrodowiskowej!
Menu

20-950 LUBLIN, ul Akademicka 13
tel. +48 81 445- 66- 85



Aktualności

21.10.2020relacje

Salix UP, czyli jak pomagamy zagrożonym gatunkom wierzb zacząć wszystko od nowa

 

Dobiega koÅ„ca projekt „Ochrona czynna szczególnie zagrożonych gatunków roÅ›lin reliktowych z rodziny Salicaceae w siedliskach torfowiskowych” realizowany jest przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od 2017 r.  Kierownikiem projektu jest dr hab. Magdalena Pogorzelec, prof. uczelni, pracownik Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów na Wydziale Biologii Åšrodowiskowej.

 

Aby udokumentować przebieg i efekty realizacji projektu, powstaÅ‚ film, w którym krok po kroku przedstawiony zostaÅ‚ proces restytucji dwóch gatunków wierzb zagrożonych ekstynkcjÄ… na terenie Polski. Film pokazuje jak ważne sÄ… podstawy naukowe wszelkich dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z ochronÄ… przyrody. Tego typu przedsiÄ™wziÄ™cia wymagajÄ… holistycznego podejÅ›cia i wspóÅ‚pracy specjalistów różnych dyscyplin naukowych i specjalnoÅ›ci.

 

DziÄ™ki zaangażowaniu zespoÅ‚u projektowego oraz wielu osób, które bezinteresownie włączyÅ‚y siÄ™ w realizacjÄ™ tego przedsiÄ™wziÄ™cia, udaÅ‚o siÄ™ przeprowadzić z sukcesem reintrodukcje wierzby lapoÅ„skiej i borówkolistnej na torfowiskach wschodniej Polski. W ten sposób pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „dorzucili” swojÄ… cegieÅ‚kÄ™ do ochrony różnorodnoÅ›ci gatunkowej torfowisk – ekosystemów szczególnie zagrożonych w dobie nasilajÄ…cych siÄ™ zmian klimatycznych.

 

 

  

scenariusz: Praca zbiorowa Zespołu Projektowego

reżyseria: Magdalena Pogorzelec

realizacja: Maciej NiedzióÅ‚ka

 


« wstecz